
In het dorp Goejaba is zondag 3 mei 2026 de zonnepanelencentrale van het Solar Energy Project officieel in gebruik genomen. President Jennifer Simons verrichtte de opening, waarmee een groot deel van het Boven-Surinamegebied – op drie dorpen na – voortaan wordt voorzien van 24 uur elektriciteit per dag.
De president noemde het project van groot belang voor de ontwikkeling van het binnenland en benadrukte dat soortgelijke initiatieven ook in andere delen van het land moeten worden uitgevoerd. Zij wees daarbij op de voordelen van zonne-energie, mede tegen de achtergrond van stijgende olieprijzen wereldwijd. Volgens het staatshoofd biedt betrouwbare stroomvoorziening kansen voor sectoren als landbouw, toerisme en onderwijs.
Minister David Abiamofo van Natuurlijke Hulpbronnen sprak van een belangrijke stap richting het nationale doel om alle Surinamers te voorzien van 24-uurs elektriciteit. Hij herinnerde eraan dat eerdere pogingen met dieselgeneratoren in Goejaba niet succesvol waren, maar dat dit duurzame project nu wel resultaat heeft opgeleverd. Volgens hem betekent het ook een kostenbesparing voor de overheid.
Het project sluit aan bij de doelstellingen van de Verenigde Naties op het gebied van betaalbare en schone energie. Abiamofo riep de gemeenschap op om verantwoord met de nieuwe energievoorziening om te gaan.
Districtscommissaris Humphry Jeroe noemde de ingebruikname een mijlpaal voor de regio en benadrukte dat het project verder reikt dan alleen elektriciteit. “Het betekent ook vooruitgang in onderwijs, gezondheidszorg en economische ontwikkeling,” stelde hij.
Het Suriname Villages Micro-grid Solar Project fase 2 werd uitgevoerd door Power Construction Corporation of China (PowerChina) en Sinohydro Corporation Limited. Volgens vertegenwoordiger Shen Dan kende de uitvoering diverse uitdagingen, maar zijn deze dankzij samenwerking overwonnen.
Met de oplevering van de centrale zet Suriname een verdere stap in de verduurzaming van de energievoorziening en de ontwikkeling van het binnenland.






