President Jennifer Geerlings-Simons heeft op de persconferentie vandaag de mededeling gedaan dat de regering een loonsverhoging van 15% zal toekennen aan landsdienaren en aan hun gelijkgestelden. Per eind september zullen de ambtenaren dit bedrag op hun rekening te zien.
Minister Marinus Bee van Binnenlandse Zaken, zat aan als hoofd van de presidentiële commissie, in onderhandeling met de vakbonden. Er is nog geen sprake van een akkoord tussen de regering en RAVAKSUR en de verschillende vakbonden, maar de regering heeft de 15% wel besloten te betalen. Tegelijkertijd wordt ook gewerkt eraan om de koers stabiel te houden.
COL boycot onderhandelingen
De Centrale van Landsdienarenorganisaties (COL) neemt donderdag niet deel aan de vervolgsessie van de loononderhandelingen met de regering die vandaag gebeurt. De vakorganisatie heeft president Jennifer Simons per brief laten weten niet in te gaan op de uitnodiging voor het overleg.
Volgens de COL bestaat er onduidelijkheid over de samenstelling en opzet van de onderhandelingen. De organisatie had eerder aangegeven liever niet fysiek deel te nemen aan overleg waarbij Ravaksur aanwezig is. Door een communicatiestoornis met het kabinet nam de COL maandag 24 augustus toch, onder protest, deel aan de bijeenkomst.
Tijdens die vergadering zou volgens de COL bovendien de indruk zijn gewekt dat Ravaksur daar in de positie van PWO aanwezig was. De vakorganisatie vraagt de regering om hierover duidelijkheid te verschaffen.
De COL benadrukt dat haar prioriteit ligt bij het afronden van het onderhandelingspakket van 2024. Ook blijft de motie van november 2020 volgens de organisatie een belangrijk uitgangspunt. Zaken als inkomen, koopkracht en de leef- en werkomstandigheden van actieve en gepensioneerde landsdienaren moeten volgens de COL in samenhang worden besproken.
De organisatie heeft kennisgenomen van de presentatie van de regering over koopkrachtversterking, maar vindt dat een tijdelijke of afzonderlijke maatregel onvoldoende is. De COL wil maatregelen die leiden tot een structurele verbetering van het inkomen en de koopkracht van landsdienaren en gepensioneerden.
De vakorganisatie stelt bovendien dat zij onvoldoende tijd en informatie heeft gekregen om de voorstellen van de regering grondig te beoordelen. Zij wil eerst beschikken over de onderliggende gegevens en de voorstellen kunnen toetsen aan het volledige eisenpakket.
De COL maakt daarbij duidelijk dat zij de regering niet wil verhinderen om zelfstandig een koopkrachtversterking toe te kennen. Een dergelijke maatregel kan volgens de organisatie echter niet worden beschouwd als vervanging van de lopende onderhandelingen en de COL wil daarvoor geen verantwoordelijkheid dragen als die buiten het gezamenlijke onderhandelingskader tot stand komt.
De COL ziet daarom geen aanleiding om deel te nemen aan het overleg van donderdag. De organisatie zegt wel bereid te blijven om de onderhandelingen voort te zetten binnen een transparant en voor alle partijen aanvaardbaar kader, waarbij de belangen van actieve en gepensioneerde landsdienaren centraal staan.






