Pawiroredjo: Financiële situatie uitdagend, maar niet uitzichtloos
June 16, 2026

CBvS ontvangt internationale experts voor conferentie over financiële inclusie en consumentenbescherming

Gepubliceerd door ABC Redactie op June 16, 2026

De Centrale Bank van Suriname (CBvS) is maandag gestart met een driedaagse internationale conferentie over financiële inclusie, consumentenbescherming en gendergelijkheid. De bijeenkomst, die plaatsvindt in Hotel Torarica, wordt georganiseerd in samenwerking met de Alliance for Financial Inclusion (AFI) en brengt financiële beleidsmakers uit verschillende ontwikkelingslanden bijeen.

De conferentie staat in het teken van de 31e Consumer Empowerment & Market Conduct Working Group Meetings en heeft als thema “Advancing Gender Equity and Empowerment”. Tijdens de bijeenkomst wisselen deelnemers ervaringen uit over het moderniseren van financieel beleid, het versterken van consumentenrechten en het bevorderen van inclusieve financiële dienstverlening.

Volgens Vanessa D’Costa-Chehin, hoofd van de afdeling Financial Inclusion & Education van de CBvS, verschuift de aandacht wereldwijd steeds meer van toegang tot financiële diensten naar het veilig en verantwoord gebruik daarvan. Zij benadrukte dat consumentenbescherming essentieel is, vooral nu digitale financiële diensten zich snel ontwikkelen en Suriname zich voorbereidt op grotere economische activiteiten in de olie- en gassector.

Ook financiële educatie kreeg aandacht tijdens de conferentie. IT-specialist Dion Mokkum van de CBvS wees erop dat jongeren al op jonge leeftijd kennis moeten maken met financiële vaardigheden. Initiatieven zoals Global Money Week moeten volgens hem bijdragen aan een generatie die beter voorbereid is op ondernemerschap en deelname aan het economische verkeer.

Minister Andrew Baasaron onderstreepte het belang van een veilig en betrouwbaar digitaal betalingssysteem. Volgens hem moeten moderne betalingsoplossingen niet alleen grote economische transacties ondersteunen, maar ook toegankelijk zijn voor kleine ondernemers en burgers.

De conferentie sluit aan bij lopende nationale initiatieven van de CBvS, waaronder het Nationaal Financiële Inclusie en Educatie Strategie (NFIES)-actieplan en de Betalingsstrategie 2026-2030. Deze programma’s zijn gericht op snellere digitale betalingen, financiële educatie en het vergroten van de toegang tot financiële diensten, ook in afgelegen gebieden van het land.

CBvS-governor Maurice Roemer benadrukte tijdens de opening dat technologie en regelgeving uiteindelijk ten dienste moeten staan van de mens. Volgens hem draait financiële inclusie om het creëren van kansen voor ondernemers, boeren, vrouwen, jongeren en gezinnen, zodat zij beter kunnen deelnemen aan het economische leven en hun toekomst kunnen versterken.

Related posts