
Vandaag is het congres Modernisering van de Rechterlijke Macht officieel van start gegaan. Het congres biedt een breed en verdiepend overzicht van de institutionele, juridische en praktische keuzes die nodig zijn om de Surinaamse rechterlijke macht te moderniseren. De opening werd verricht door de voorzitter van De Nationale Assemblée (DNA), Ashwin Adhin.
In zijn openingstoespraak benadrukte Adhin dat de modernisering van de rechtspleging geen technisch vraagstuk is dat uitsluitend juristen aangaat. “Het raakt de kern van de rechtsstaat: toegang tot recht, rechtszekerheid, vertrouwen en uiteindelijk ook maatschappelijke rust en economische ontwikkeling,” stelde hij. Volgens de DNA-voorzitter kan duurzame ontwikkeling alleen plaatsvinden wanneer burgers en ondernemers vertrouwen hebben in een voorspelbaar en eerlijk rechtssysteem, waarin uitspraken gezag hebben en daadwerkelijk worden uitgevoerd.
Het congres heeft als expliciet doel om inhoudelijke instrumenten en denkkaders aan te reiken die kunnen bijdragen aan zorgvuldige besluitvorming over de hervorming van de rechterlijke macht. Deze inzichten zullen worden gebundeld en meegenomen in het verdere institutionele en parlementaire traject. Adhin onderstreepte dat het congres niet als eindpunt moet worden gezien, maar als een bouwsteen binnen een breder en langdurig proces.
Tijdens het congres staan twee hoofdthema’s centraal. Het eerste betreft de instelling en inrichting van een derde gerechtelijke instantie belast met de cassatierechtspraak, inclusief het daarbij behorende parket. Volgens Adhin zijn rechtseenheid en rechtsontwikkeling essentieel voor een voorspelbaar rechtssysteem. Het tweede thema richt zich op de inrichting en werking van een gemoderniseerd Openbaar Ministerie.
Deze thema’s sluiten aan bij initiatieven van parlementariërs om de Grondwet te wijzigen, met als doel een derde gerechtelijke instantie en een modern Openbaar Ministerie constitutioneel te verankeren. Adhin benadrukte dat dit een zorgvuldig en gefaseerd traject vereist. Volgens de DNA-voorzitter is modernisering niet alleen een technische exercitie, maar ook een governance-vraagstuk. Vragen over inrichting, onafhankelijkheid, transparantie en evaluatie raken direct aan de kern van de rechtsstaat. Het congres biedt daarom ook ruimte om te leren van internationale en regionale ervaringen en om verschillende modellen met elkaar te vergelijken.
Tot slot kondigde Adhin aan dat De Nationale Assemblee een Parlementair Platform Rechtsstaat en Constitutionele Inrichting zal instellen. Dit platform moet zorgen voor structureel overleg met alle kernactoren binnen de rechtspleging. Het doel is om inzichten te bundelen, de voortgang te bewaken en wetgevende en institutionele vervolgstappen voor te bereiden, met volledig respect voor de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht.
“Dit is geen eenmalige bijeenkomst, maar het begin van een historisch proces,” aldus Adhin, die de aanwezigen opriep om actief bij te dragen aan een moderne en toekomstbestendige rechtspleging voor Suriname.






